Zvýšená hladina cholesterolu je velmi nebezpečná, protože nemusí mít vůbec žádné příznaky. Jednoho dne vás však může překvapit infarkt, mrtvice nebo jiný vážný problém, který vás může ohrozit na životě. Případně může citelně ovlivnit jeho budoucí kvalitu. Jak tedy zjistit, kolik cholesterolu máte v těle vy? A jaké jsou tipy a triky na jeho snížení?
Je v našem nejlepším zájmu, abychom neignorovali preventivní prohlídky u svého ošetřujícího lékaře. Proč? Protože tak nejsnáze dostaneme informaci o tom, jakou máme hladinu krevního cukru a cholesterolu. Právě druhá uvedená informace může být velmi nápomocná, protože pokud dojde k jeho zvýšení, získáme dostatek času na úpravu životního stylu, která nás může v budoucnu účinně ochránit před vznikem vážných problémů, které se pojí s fungováním kardiovaskulárního systému.
Jak poznat a snížit vysoký cholesterol? Mimo již zmíněného měření a změny životního stylu bývá nápomocná i větší informovanost. Proto jsme rádi, že jste se pustili do čtení tohoto článku a věříme, že v něm najdete užitečné informace, jež podpoří kvalitu péče o vaše osobní zdraví.
Co je to cholesterol?
V první řadě bychom si měli říct, že i když se cholesterol většinou démonizuje, naše tělo ho potřebuje pro své normální fungování. Jde o voskovitou steroidní látku, která je běžnou součástí naší krve. V organismu ho potřebujeme například kvůli normální tvorbě hormonů a vitamínu D, který se produkuje po vystavení slunci. Pokud je ho ale v těle moc, pak jde o problém, který je potřeba začít neprodleně řešit.
Příznaky vysokého cholesterolu
K naší smůle nemívá zvýšená hladina cholesterolu v těle žádné konkrétní příznaky. Jedinou spolehlivou metodou je profesionálně provedené měření cholesterolu v ordinaci lékaře nebo v akreditované laboratoři.
Další komplikaci představuje skutečnost, že vysoký cholesterol se může projevit až nějakou život ohrožující příhodou. Tou může být například mrtvice nebo infarkt. Skutečně tedy zbytečně nehazardujte a jednou za čas u lékaře absolvujte odběr vzorku krve, ze kterého dovede získat potřebné údaje.
Co zvyšuje cholesterol v krvi – příčiny
Zvýšenou hladinu cholesterolu mohou mít i mladí lidé, z toho důvodu byste neměli vynechávat prevenci ani ve dvaceti či ve třiceti letech. Kromě možných genetických predispozic obvykle hraje velkou roli náš celkový životní styl.
Na vyšší hladinu cholesterolu má negativní dopad například:
- Nadváha a obezita
- Pití alkoholu
- Kouření
- Nedostatek pohybu
- Nesprávně nastavený jídelníček a pitný režim
Při udržování normální hladiny cholesterolu a pro její snížení je tedy nutné osvojit si nové zvyky, které přispívají k celkovému zdraví organismu.
Jak snížit hladinu cholesterolu bez léků?
Součástí změny životního stylu může být několik kroků, které se navzájem podpoří ve svém účinku. Jednou z možností je dlouhodobé užívání volně prodejného doplňku stravy, jehož složení podporuje normální lipidový profil.
Hledat byste v něm vedle sebe měli:
- Lněné semínko
- Červenou fermentovanou rýži
- Extrakt z černého česneku
- Artyčok
- Omega-3 (EPA a DHA)
- Bergamot
- Niacin
- Fytosteroly
Také ve svém jídelníčku významně omezte zdroje saturovaných tuků, ke kterým patří například plnotučné mléčné výrobky nebo červené maso. Dále se vyvarujte polotovarům, sladkostem, slaným pochutinám a dalším zdrojům nezdravých tuků. Místo toho si dopřávejte mořské ryby a více vlákniny.
Určitě také ničemu neuškodí alkoholová a nikotinová abstinence, redukce tělesné hmotnosti a pravidelnější pohybová aktivita, které byste se měli v nejlepším případě věnovat 300 minut týdně. Abyste věděli, jak se vaše situace dlouhodobě vyvíjí, také nezapomínejte chodit na průběžná měření.
„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“
Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz