L-Glutamin je nejčastěji vyskytující se aminokyselina v našem těle a za posledních několik let se díky svým příznivým účinkům, stal velmi populární. Své využití našel především ve sportu, kde se stal mezi sportovní výživou ikonou. Při intenzivním tréninku a v období diety tělo ztrácí velké množství glutaminu, které by se mělo doplňovat, neboť nedostatek této aminokyseliny vede k odbourávání svaloviny, předčasné únavě a k oslabení imunitního systému. Což je ve sportu nežádoucí jev. V této situaci se pokouší tělo zesílenou vlastní syntézou deficit glutaminu nahradit a to na úkor jiných aminokyselin jako je kyselina glutamová, arginin, prolin, histidin a větvené aminokyseliny (jako je leucin, izoleucin a valin). Vlivem ztrát těchto aminokyselin dochází k drastickému zhoršení proteosyntézy a k negativní dusíkaté bilanci, která vede ke ztrátě svalové hmoty.
K čemu glutamin slouží? Jakou funkci v těle plní?
- Zvyšuje a stimuluje produkci růstového hormonu
- Má antikatabolické účinky (tedy chrání svalovou hmotu a zabraňuje atrofii)
- Podporuje imunitní systém
- Slouží jako zdroj buněčné energie
- Napomáhá regulaci proteosyntézy
- Působí jako prekurzor syntézy proteinů a nukleidů
- Pomáhá při odbourávání toxického amoniaku
Jak Glutamin dávkovat?
Ideální a osvědčenou dávkou je 20 g během celého dne. Někdo tuto dávku rozděluje na 10 g před tréninkem a dalších 10 g po tréninku. My však doporučujeme rozdělit si těch 20 g na 4 dávky po 5 g. A to třeba ráno, před tréninkem, po tréninku a před spaním. V kombinaci s větvenými aminokyselinami, neboli BCAA, které rovněž působí antikatabolicky, docílíte, že vaše svaly budou rychleji regenerovat a nebude docházet k jejich ztrátě. Proto je glutamin v dietách velmi dobrým pomocníkem. Můžeme ho však využívat i v období nabíraní svalů.
Doporučujeme kombinaci glutaminu s kreatinem monohydrát. Přečtěte si článek Kreatin monohydrát a jeho využití ve sportu, kde se dozvíte více informací.