Kvalitní regenerace je mantrou každého sportovce. Aby svaly nabývaly na hmotě nebo se z nich efektivně odstraňoval tuk, je důležitá správná regenerace svalů po cvičení. Ta má za úkol nastolit v těle rovnováhu tím, že se obnoví v těle zásoba energie a opraví se poškozené tkáně. Jestliže neposkytneme tělu dostatečnou regeneraci, výsledný efekt cvičení může být negativní. Rychlost regenerace závisí na fyzické a psychické zdatnosti sportovce, na přijímaném jídle, nápojích a kvalitním odpočinku.
Nepodceňujte strečink
Nezbytný je kvalitní strečink a to před i po cvičení. Jsou to protahovací cviky, které uvádějí svaly do funkční délky a zabrání tím zkracování svalů a následným špatným pohybovým stereotypům. Ty mohou mít za následek přetěžování určitých svalových skupin, svalovou dysbalanci a v krajním případě i úraz. Pokud to se sportem přeženete, může se objevit svalová bolest. Ta se dostaví 24-48 hodin po zátěži a přetrvává dva a až tři dny. Po náročnějším tréninku můžete pozorovat cukání svalů neboli fascikulace. V takovém případě doplňte tělu hořčík. Doporučují se klasické masáže, které odstraní nahromaděnou kyselinu mléčnou ze svalů a dochází při tom i k psychickému uvolnění. Dále lze zařadit ledování, otužování, střídavé koupele a saunu nebo páru, tím urychlíte proces hojení.
Kvalitní strava a doplňky urychlují regeneraci
K zotavení organismu se využívá vířivá koupel, která uvolní nadměrné svalové napětí. Ke kýženému výsledku ideální regenerace přispívá i kvalitní, vyvážená strava a dostatečný příjem tekutin. Jídlo po tréninku by mělo být tvořeno sacharidy a proteiny. Sacharidy neumožní tělu brát energii ze svalů a bílkoviny podpoří růst svalů. Pijte hodně vody. Pokud dojde k dehydrataci, budete unavení a proces regenerace zpomalíte. Vyvarujte se konzumaci alkoholu. Individuálně můžeme zařadit aktivní regeneraci a to např. kompenzační cvičení, jóga, lehký výklus, cvičení ve vodě nebo jiné doplňkové sporty. Nezapomínejte na dostatek spánku. Dlouhodobý nedostatek spánku vede k výkyvům hladin hormonů, ty jsou spojené se stresem, který ohrozí celkovou regeneraci organizmu.
„Pomocí článků na Onefit.cz se Vám budu snažit přiblížit problematiku pohybových problémů a jejich nápravu. Jsem fyziotarepeut s dlouholetou praxí, kterou jsem získala v Léčebých lázních v Bohdanči, v rehabilitační ambulanci Ratolest pro děti a dospělé a ve sportovním zařízení. Nadále se v oboru vzdělávám a to formou kurzů. Absolovovala jsem například kurz tejpu – Motuskinesiotape, školení v Dornově metodě a metodě Mojžíšové. Zajímám se také o alternativní medicínu..“
Simona Kalinová, DiS.
člen týmu ONEfit.cz