Krásné a pěstěné vlasy, na kterých není patrná jediná chybička, rozhodně nejsou samozřejmostí. Proto se musíme neustále vzdělávat a hledat způsoby, jak lze přispět k jejich regeneraci. Pokud v této oblasti zatím ještě tápete, nejlepší možné kroky si představíme níže. Tak se pohodlně usaďte a čtěte.
Která z nás by si nepřála mít dokonalé a dlouhé vlasy, na kterých je už na první pohled patrná úžasná hustota a kvalita? Jenže, mnohé z nás se musí kvůli takovému obrázku odebrat do země snění a vzdušných zámků, protože pohled do zrcadla ukazuje úplně něco jiného.
Než vám ale dojde trpělivost a rozhodnete se pro prodloužení a zahuštění vlasů extra prameny, vyzkoušejte pár jednoduchých tipů a triků, které mohou přispět ke stabilizaci kvality vašich přírodních kadeří. Svůj problém tedy nebudete pouze zakrývat, ale možná se vám ho už konečně podaří úspěšně vyřešit.
Jak k tomu ale přistoupit? A co správná regenerace vlasů zahrnuje?
Brazilský keratin
Brazilský keratin zažil zvýšenou vlnu popularity před několika lety a od té doby se o něm k naší smůle už tolik nemluví. To je velká škoda, protože právě brazilský keratin může při správné domácí aplikaci přispět k tomu, že vaše kštice už nebude déle vypadat jako suché a zničené roští někde u cesty.
Nejjednodušší pro vás bude používání bezoplachové péče s brazilským keratinem, kterou stačí pouze nastříkat do již umytých vlasů. Keratin může zvýšit odolnost vlasů a také přispěje k jejich regeneraci. Ještě lépe však uděláte, když ve složení takové kúry nebude sám. Jeho účinek mohou podpořit i další extra látky, mezi kterými vyčnívá například aloe vera, kopřiva dvoudomá, některé vitamíny či panthenol.
Redukce stresu
O stresu se říká, že je učiněnou metlou lidstva. A neplatí to jen po stránce duševní pohody a fyzického zdraví, ale i po stránce naší krásy. V případě, že jste příliš dlouho ve stresu, může se to negativně odrazit na ztenčování a vypadávání vlasů. Stres však tělu také způsobujeme nevhodně zvolenou dietou. Rozhodně tedy nepropadejte žádným bizarním stravovacím směrům.
Vitamíny a další živiny
S předchozím bodem hodně úzce souvisí i to, že vlasy, pokožka a nehty potřebují ke svému správnému prospívání a kráse i permanentní přísun širokého spektra nejrůznějších živin. Hovoříme například o vitamínech skupiny B, vitamínu A, vitamínu C, vitamínu E a mnoha dalších. Mnohé z nich se nachází třeba ve volně prodejných doplňcích stravy, ve kterých se kombinují i s kolagenem, přesličkou rolní a dalšími ingrediencemi pro krásu.
Šetrný přístup
Stejně důležitý je pro správnou regeneraci vlasů i šetrný přístup a péče, během které se mnohdy nevědomky dopouštíme vážných přešlapů. A právě ty pak mohou mít při dostatečném počtu opakování velký vliv na to, v jaké jsou naše vlasy kondici.
Víme, že vlasům neprospívá:
- Používání nekvalitních barev a zesvětlování
- Příliš časté mytí (zkuste interval mezi umýváním prodloužit, třeba tak, že jednou či dvakrát použijete suchý šampon, s ním by se to ale také nemělo moc přehánět)
- Používání příliš vysokých teplot, ještě bez adekvátní ochrany
Kdo by si myslel, že to jsou všechny přešlapy, kterých se lze během péče o vlasy dopustit, ten by se nemohl víc mýlit. Podstatnou roli totiž hraje například i to, jakým způsobem a kdy přesně si češete vlasy. Tím spíš, že česání vlasů v nesprávnou chvíli může významně přispět k jejich poškození.
Mezi nejdůležitější zásady česání patří:
- Vlasy by se měly česat těsně před mytím
- Vlasy by se neměly česat ve chvíli, kdy jsou úplně mokré a odkapává z nich voda
- Na česání mokrých a suchých vlasů by se měly používat různé typy hřebenů
- Dobrý hřeben by neměl mít na svých koncích kuličky, do kterých se mohou vlasy zachytit
- Dobrý hřeben by měl mít pružné štětiny, které se přizpůsobí vlasům, ne naopak
- Vlasy stačí učesat třemi tahy
- Pokud jsou vlasy u konečků zacuchané, vezměte pramen u konečků do ruky, hřebenem opatrně rozčešte cucky, posléze vlasy rozčesejte stejným způsobem v délkách a teprve pak učešte celé vlasy až od hlavy
Co se týče vysokých teplot, dávejte také pozor na to, abyste při mytí vlasů nepoužívaly příliš horkou vodu, která je může poškozovat. Velkým hříchem je i používání nevhodného šamponu se silikony a sulfáty a absence kondicionéru. Alespoň jednou týdně by se také měla na vlasy aplikovat kvalitní maska a průběžně by se měly podle potřeby zkracovat konečky.
„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“
Karel Šedivý,
člen týmu ONEfit.cz