Dobrý den, už skoro rok chodím cvičit. Nejdříve jsem chodil 2-3x týdně, ale teď už 5x. Ve cvičení se začínám orientovat, ale stále tápu v jídle, především, co jíst po cvičení. Slyšel jsem hodně názorů, ale zajímá mě názor odborníka. Děkuji za odpověď.
Co jíst po tréninku je velmi dobrá a veledůležitá otázka ve světě fitness, na kterou má spousta lidí velmi rozdílné názory. Jsem tu však od toho, abych doporučil svůj pohled na tuto problematiku.
Potréninková, ale i předtréninková strava, je velmi důležitá, a proto by ji měl mít každý cvičenec velmi dobře promyšlenou a pohlídanou. Samozřejmě velmi záleží na fyzických dispozicích a potřebách cvičence a také na tom, co od tréninku a potréninkové doby očekává.
Co sníst po posilování
Můj názor a zkušenosti jsou naprosto jasné. Ať už jste ektomorf (hůře nabírající svalovou hmotu), nebo naprosto pravý opak a máte sklony k ukládání podkožního tuku a štitíte se jakýchkoliv rychlejších sacharidů s vyšším GI (glykemický index – veličina vyjádřena číslem, která ukazuje rychlost, za jakou se sacharidy přemění na glukózu, která se dostane do krevního oběhu), doba po tréninku je jako dělaná k tomu přijmout lehce stravitelné bílkoviny a sacharidy, u kterých se absolutně nemusíte bát uložení v podobě tuků v podkoží.
Důvod? Během tréninku svaly využívají jako primární zdroj energie svalový glykogen, který je na velmi nízké úrovni po tréninku a tělo je lačné si ho opět doplnit. Svalový glykogen si tělo dokáže vytvořit i samo v rámci procesu zvaný neoglukogeneze, což je proces, kdy si tělo vytváří sacharidy z bílkovin, které mu po tréninku nejčastěji v podobě proteinového nápoje dodáte. Ovšem tím pádem absolutně degradujete výstavní složku pro růst svalů, což je právě bílkovina v proteinovém nápoji obsažená.
Doplňte energii do svalů
Takže, vy sice doplníte energii pro svalovou práci, ale výstavní složka chybí, protože tělo primárně dopuje glykogen pro pohyb a práci svalů, a tím pádem sval nemůže správně regenerovat a tím pádem růst. Takže po tréninku by vždycky měla přijít lehce stravitelná bílkovina a lehce stravitelné sacharidy zhruba v poměru 1:1 (na 1 g bílkoviny užijete 1 g lehce stravitelných sacharidů) u endomorfních somatotypů, u ektomorfů bych doporučil poměr bílkovin a sacharidů 1:2. Nehledě k tomu, že zvýšená hladina inzulínu, díky sacharidům, vám pomůže zabudovat daleko lépe aminokyseliny z bílkovin do svalů.
Co jíst ihned po tréninku
Ihned po tréninku vypijte syrovátkový hydrolyzát mezi 30-40 g bílkovin + 15-20 g glukopuru + 15-20 g fruktopuru + 5 g kreatinu + 5 g glutaminu. Rovněž je dobré, dle náročnosti tréninku, užívat větvené aminokyseliny BCAA. Více informací najdete v článku Kdy brát BCAA.
Optimální jídlo cca 1 – 1,5 hodiny po cvičení
přírodní steak z libového masa + vhodná sacharidová příloha (brambory, rýže, pohanka, kuskus apod.).
„Nejen moji snahou, ale také snahou internetového obchodu onefit.cz, je svým zákazníkům předávat kvalitní užitečné rady a informace, které jim pomohou přiblížit se ke svým sportovním cílům z jakéhokoliv odvětví a na jakékoliv úrovni. A protože informací není nikdy dost, můžete je čerpat z našich článků, recenzí, receptů a videí, které pro vás pravidelně připravujeme.“
Matěj Ryšavý,
člen týmu ONEfit.cz