Neodmyslitelnou součástí výživy nejen u sportovců jsou proteiny. Sportovci všech možných odvětví, především pak v oblasti fitness, potřebují bílkoviny pro jejich schopnost podporovat svalový růst. Naše tělo by se bez nich nemohlo dostatečně regenerovat. Sportovec, ať už kondiční, či vrcholový, který chce budovat svalovou hmotu, obvykle konzumuje bílkoviny cca 4x-6x denně. Mezi nejrůznějšími druhy bílkovin mají své výsadní postavení tzv. aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Nejprve ale několik základních informací. Protein je tvořen 22 aminokyselinami, které mají různé funkce a zařazení. Esenciální či nenahraditelné aminokyseliny jsou ty, které musíme přijímat ve stravě (tělo je neumí samo vytvořit) a jsou to jedny z nejčastěji užívaných suplementů ve fitness. Do této skupiny aminokyselin patří leucin, isoleucin a valin. Díky své unikátní struktuře (rozvětvenému řetězci) jsou transportovány a metabolizovány poněkud jinak než klasické aminokyseliny. Tato trojice tzv. větvených aminokyselin BCAA hraje ve svalovém růstu klíčovou roli. Pokud chcete budovat hmotu nebo plánujete vysoce intenzivní tréninky, pak byste měli zvážit suplementaci BCAA.
Zákazníci doporučují tyto BCAA
Bodyflex Fitness BCAA + Glutamine | Prom-in BCAA Synergy | Maxxwin BCAA Mega 2000 mg |
Hlavní funkce BCAA
Z devíti esenciálních aminokyselin jsou to právě BCAA, které hrají klíčovou roli v proteosyntéze a v metabolismu energie. Ze tří BCAA má leucin nejvýraznější anabolický účinek. Právě on značně ovlivňuje proteosyntézu. Pokud vám tedy v těle chybí leucin, narušujete tím svalový růst. Proto se často doporučuje jeho individuální suplementace. Ta však úzce souvisí s celkovým kalorickým příjmem (tj. nejenom bílkovin, ale také sacharidů). Pokud byste byli ve stavu kalorického deficitu, leucin by nemohl plně rozvinout své svaly budující schopnosti. Studie prokazují, že samotná suplementace leucinem může navíc omezit celkové zásoby BCAA. Abyste tedy maximalizovali účinek, je dobré brát všechny tři BCAA najednou. Kvalitní a výrazný účinek těchto aminokyselin rozhodně nemůže nikdo popřít.
BCAA jako zdroj energie
Ačkoliv BCAA tvoří značnou část celkového obsahu aminokyselin ve skeletálních svalech, současně jsou během cvičení snadno odbourávány (katabolizovány). Rozsah rozkladu BCAA závisí na aktivitě dehydrogenázového komplexu větvené alfa-keto kyseliny, která je relativně latentní v klidovým podmínkách, ale aktivuje se vlivem tréninku. V průběhu cvičebního stresu se BCAA rozkládají na základní komponenty a jsou eventuelně využity i jako zdroj energie (na rozdíl od dalších aminokyselin). Na základě tohoto faktu je jasné, že ze suplementace BCAA mohou těžit všichni, kteří tvrdě trénují. BCAA mohou být využity i jako zdroj energie, je proto lepší mít je po ruce.
BCAA zabraňují katabolizaci svalů
- Suplementace BCAA má jak anabolický, tak protikatabolický účinek. Ve svalech podrobených pravidelnému cvičení působí BCAA silně anabolicky. A pokud dochází ke svalové atrofii (léčba kortikosteroidy během zranění či přetrénování), jsou využívány také anti-katabolické účinky BCAA.
- Příjem BCAA redukuje bolestivost svalů a vyčerpání způsobené provedením například dřepů. BCAA jsou anabolickými aktivátory a mají schopnost aktivovat anabolické procesy ve svalech v průběhu regenerační fáze po tréninku. Je tedy jasné, že BCAA nejsou jen potravou pro svaly, ale pokud je tělu dodáváte v adekvátním množství, jsou také důležitou molekulární substancí, které napomáhá anabolismu, potlačuje katabolismus a podporuje regeneraci.
- Lidé, kteří užívají BCAA, udávají výrazné snížení únavy a potlačení mentálního vyčerpání, to je dáno vyváženou hladinou tryptofanu v mozku. Ti, kteří pravidelně užívají BCAA před tréninkem, si pochvalují lepší náladu a zvýšené mentální funkce.
Vliv BCAA na imunitu
Naše imunitní buňky svou strukturou i funkcí spoléhají na BCAA. BCAA jsou absolutně nezbytné pro lymfocyty ohledně syntézy bílkovin, DNA a RNA a roli hrají také v buněčné proliferaci. Testy provedené na hlodavcích i s lidmi prokazují, že omezení příjmu BCAA vede ke zvýšené citlivosti vůči patogenům a zvyšuje se tak riziko infekce. Měli byste vědět, že trénink může snížit zásoby BCAA. Pak je tedy logické, že suplementace BCAA napomáhá boji proti nemocem, místo k doktorovi tedy můžete spokojeně chodit dál posilovny.
Jestliže užíváte kompletní směs BCAA, dbejte, aby byl poměr leucinu, isoleucinu a valinu 2:1:1. Pak máte zaručenu maximální efektivitu.
Nyní už by vám mělo být jasné, že suplementace BCAA je tou správnou volbou a pomůže vám dosáhnout vašich cílů, to znamená, podpořit anabolismus a regeneraci. Za posledních několik desetiletí se nevyskytnul suplement, který by byl tak účinný jako větvené aminokyseliny. Když k jejich účinkům přičtete schopnost oddálit únavu, podpořit kognitivní funkce a posílit imunitu, bude vám jasné, že díky BCAA můžete trénovat déle, lépe se na cvičení soustředit a navíc budou mít tyto aminokyseliny příznivý vliv na vaše zdraví. Další informace o BCAA se můžete dozvědět v článku Esenciální aminokyseliny BCAA a jejich význam. V naší fitness poradně se také dočtete Kdy brát BCAA?