V kulturistickém a fitness světě je bílkovina králem. Jedná se o hlavní složku potravy vedoucí k větším a silnějším svalům. Pro většinu sportovců platí stará zaběhnutá poučka říkající, že na každý kilogram tělesné hmotnosti je třeba konzumovat dva gramy bílkovin. Jenže kulturisté chtějí být mohutnější než většina atletů. Proto musí být jejich tréninky na rozdíl od většiny jiných sportovců delší a tvrdší. V takovém případě by tedy měli konzumovat i více bílkovin, než jiní sportovci. V dnešní době se řada profesionálních kulturistů nezastavuje na zmíněné hranici 2 g bílkovin na kilogram tělesné váhy a namísto toho dávku zvyšuje i na více
jak 4 g. Za touto myšlenkou stojí jednoduchá úvaha – více bílkovin bude znamenat i větší růst svalové hmoty.Je takový přístup řešením?
Ano i ne. Je zřejmé, že seriózní skladba kulturistického jídelníčku vyžaduje více jak 2 g bílkovin na kilogram váhy. Nicméně i v tomto případě určitě existuje nějaká hranice říkající, kolik bílkovin by měl člověk denně zkonzumovat. Kde ona hranice leží? Na to je sice těžké odpovědět, ale když devadesátikilový kulturista přijímá 450 g bílkovin, je takové množství už zřejmě opravdu nadbytečné. Když budeme předpokládat, že velká dávka bílkovin není z hlediska maximalizace vašich svalových přírůstků řešením, co jiného můžete jako kulturisté podniknout?
Začněte s cyklováním bílkovin
Cyklování bílkovin je dietní schéma určující denní příjem bílkovin během dvoutýdenního cyklu. Namísto dodržování základní poučky se 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti budete v prvním týdnu přijímat menší dávky bílkovin a v následujícím týdnu je pak navýšíte. Jaké jsou kvalitní a vhodné zdroje bílkovin, najdete v článku Potraviny s vysokým obsahem proteinů.
Jaký to má důvod?
Je samozřejmě možné se držet při zdi a konzumovat hory bílkovin v naději, že maximalizujete přírůstky a dočkáte se velkých svalů. Existuje však jedna podstatná věc, na kterou řada kulturistů zapomíná – sacharidy. Příjem bílkovin a růst svalů je v přímém vzájemném vztahu se sacharidy. Ti, kteří konzumují až příliš velká množství bílkovin, většinou přijímají mnohem méně sacharidů. A to brání optimálnímu svalovému růstu. Pokud tedy osvědčená a efektivní metoda s příjmem 2 g bílkovin na kilogram hmotnosti může dobře fungovat, proč nevyzkoušet přijímat bílkoviny v cyklech a zjistit, zda byste takovým postupem nedokázali vaše svalové přírůstky ještě vylepšit? Kdo ví, možná díky tomu budete na nějaké soutěži ve výhodě. Pojďme se na to podívat detailněji.
První fáze
Prvních pět dnů dávkujte méně bílkovin než obvyklé 2 g na kilogram tělesné hmotnosti. Místo toho zkuste například 1,6 – 1,7 g. Když přijímáte méně bílkovin, vaše tělo se tomu přizpůsobí a zpomalí rychlost jejich štěpení. To je však jen polovina bitvy na podporu svalového růstu. Pojďme se tedy podívat, co skrývá její druhá část.
Druhá fáze
V této chvíli nastal čas přeřadit a zvýšit množství bílkovin. Laťku tentokrát zvedneme o něco výš a zkusíme přijímat zhruba 3 či dokonce 3,5 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti. Tím, že jste předešlým postupem štěpení bílkovin zpomalili, se nyní váš organismus bude nacházet v „superzásobeném“ režimu. Rychlost štěpení bílkovin je v tuhle chvíli stále na nižší úrovni, vy jich však přitom budete přijímat daleko víc. Uvedený postup v každém případě zlepší proteosyntézu a umožní vám vybudovat mnohem více svalové hmoty. Pokračujte ve vyšším příjmu bílkovin dalších devět dnů tohoto dvoutýdenního cyklu a pak proces znovu opakujte.
Měli byste zařazovat cyklování bílkovin?
Cyklování příjmu bílkovin slouží k tomu, aby se organismus nemohl dlouhodobě adaptovat. Měnění skladby jednotlivých tréninků vám může pomoci překonat stagnaci a tohle stojí na podobném principu. Je tedy tento postup efektivní náhradou za dlouhodobě aplikovanou strategii s příjmem 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti? To záleží na konkrétním člověku. Pokud se budete držet základního doporučení, tak určitě chybu neuděláte. Jestliže však chcete vyzkoušet něco nového a získat malou výhodu na soutěži, pak může být pro vás cyklování bílkovin přínosem. Dejte tomu šanci a uvidíte, zda zaznamenáte nějaký rozdíl. Pokud ne, vždycky se můžete okamžitě vrátit k vašemu obvyklému příjmu bílkovin. Nezapomeňte, že Kvalitní potraviny dělají krásná těla.
„Ve stovkách článků uveřejněných na internetových stránkách Světa kulturistiky a v několika vydaných publikacích ze stejnojmenného vydavatelství jsem se vždy snažil přinášet vám čtenářům co nejzajímavější, nejpraktičtější a nejsrozumitelnější informace. Budu rád, pokud si je se zájmem přečtete nově i zde na Onefit.cz.“
Karel Šedivý (použité stránky: generationiron.com)
člen týmu ONEfit.cz