Máte za to, že libido je celý život neměnné? Chyba lávky! Ve skutečnosti totiž stačí jen velmi málo a chuť na sex se někam rychle vypaří. Jaké faktory mohou mít na snížení libida u mužů vliv? A co si s takovým malérem počít?
Muži, kteří ztrácejí zájem o sex, se často cítí být v rozporu s očekáváním společnosti a s vlastní identitou. Nesmíme totiž zapomínat na to, že společnost považuje muže za úspěšné hlavně tehdy, když mají nezkrotné libido, sexuální výdrž a větší počet spokojených milenek. Z toho důvodu mnoho z nás své problémy se sexualitou a libidem před ostatními obvykle tají, což přispívá k tomu, že se tento zcela běžný jev vznáší v oparu tajemna.
Toto tabu je ale důležité prolomit, protože potíže s erekcí a libidem často souvisí s přirozeným stárnutím, proti kterému se nemůže úspěšně bránit nikdo z nás. Dokonce existuje mnoho způsobů, jak zvýšit libido přirozeným způsobem, takže si s kamarády, za předpokladu, že najdete odvahu prolomit ledy, u piva rozhodně budete mít o čem povídat.
Co je to libido?
Libido se často popisuje jako sexuální touha, či pohlavní pud, který je lidem vrozený. V podstatě jde o náš entuziasmus, který souvisí s naší touhou mít sex. Na tuto sexuální energii a vzrušivost však může mít vliv mnoho faktorů, které nás od ní mohou buď odvádět (různé jiné aktivity, které se vám zdají v danou chvíli zajímavější), nebo mohou zapříčinit, že se sexuální touha postupně sníží na minimum.
Co ovlivňuje naši sexuální touhu?
Faktorů, které nám mohou do našeho intimního života takzvaně hodit vidle, existuje nespočet. Některé se týkají situace ve vztahu. Další mají vliv především na naše duševní rozpoložení či zdraví.
Mezi běžné spouštěče sníženého libida může patřit třeba:
- Nesoulad ve vztahu
- Deprese a úzkost
- Erektilní dysfunkce
- Zvýšená hladina stresu
- Stárnutí
- Užívání návykových látek (včetně nikotinu a alkoholu)
- Hormonální činnost
- Stres
A mnoho dalších, včetně některých léků nebo zdravotních problémů. (Obezita, vyšší krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu…) Technicky vzato je tedy naše sexualita vyladěnou souhrou různých proměnných.
Příčiny ztráty libida
Když si výše uvedený bodový seznam hodíme do konkrétních situací, může se stát, že se vám nedávno narodilo malé dítě, které se v noci neustále budí. To zapříčiňuje únavu a zvýšenou hladinu stresu, kterou násobí ještě skutečnost, že na vás právě stojí financování chodu domácnosti, takže byste v této roli neměli selhat. I přes společnou snahu obou partnerů však čas od času dochází k hádkám a máte pocit, že si už nerozumíte tak, jako dřív. Místo sexu tedy začnete postupně vyhledávat jiné aktivity a situace ve vztahu se postupně ještě zhoršuje. (Protože chybí vzájemné propojení a blízkost.)
Také se ale může stát, že už máte za sebou pět dekád života a najednou nemáte tolik energie. Dále si všímáte přírůstku na váze a erekce přestane být tak spolehlivá, jako tomu bylo dřív. Kvůli strachu ze selhání a případného výsměchu se pak začnete erotickým hrátkám pro jistotu vyhýbat. Ze studu ale protějšku o problémech neřeknete, takže postupně opět může docházet k odcizení, které partnerství nemusí ustát.
Scénářů však může být ještě o dost víc. Každý z nás je originál s rozdílným životním příběhem.
Nejlepší bylinky na podporu libida
Nyní se podíváme na to, jak se dá zvýšit libido přirozenou cestou.
K bylinkám, které se tradičně doporučovaly na podporu sexuality, patří třeba:
- Kotvičník zemní
- Maca peruánská
- Ženšen pravý
- Šafrán setý
Některé z těchto bylinek se v Asii užívají na podporu vitality a energie (ženšen). Maca peruánská si dokonce vysloužila přezdívku peruánská viagra. Společnými silami tedy mohou přispět k nocím plných vášně.
Jak je správně užívat?
Z výše uvedeného jasně plyne, že nejlepší strategií je kombinace všech výše uvedených bylinek, které bývají součástí kvalitních přírodních doplňků stravy pro muže na podporu sexuality a libida.
Také ale ve složení hledejte další látky na podporu erekce, ke kterým patří L-citrulin a L-arginin. Tyto látky mohou podpořit prokrvení organismu, na čemž velmi závisí i prokrvení penisu při erekci.
V neposlední řadě také užívání doplňku stravy doplňte zdravějším životním stylem. Ten by měl zahrnovat kardio a silové cvičení, dietní jídelníček, dostatek spánku či omezení stresu a užívání návykových látek (nikotin, alkohol…).
Hodně také udělá lepší komunikace ve vztahu a budování partnerské intimity. Zde vás však upozorníme na to, že navazování intimního spojení nemusí vždy končit sexem. Pro vzájemnou blízkost je hodně důležité i mazlení, hlazení bez sexuálního kontextu a podobně.